AD MANUS

Pon-Pet: 08:00h-19:00h

AD MANUS

Bobath terapija odraslih

Bobath koncept rehabilitacije nakon oštećenja središnjeg živčanog sustava danas je jedan od najrasprostranjenijih i najšire prihvaćenih koncepata u svijetu prema kojem se provodi fizioterapijski tretman ovih pacijenata.

Bobath koncept na središnji živčani sustav gleda kao otvoren organ podložan promjenama, a uz hijerarhijsku organizaciju tog sustava ravnopravno je zastupljena i paralelna organizacija.

Umjesto refleksno-kočećih položaja koriste se normalne motoričke reakcije u cilju orijentirane normalne motoričke aktivnosti. U novijem konceptu radi se na facilitaciji normalnih pokreta i inhibiciji spastičnosti, nenormalnih oblika pokreta i asociranih reakcija.

Osnovne značajke Bobath koncepta su:

  • Holistički pristup i timski rad
  • Edukacija
  • Individualni i cjelodnevni tretman pacijenta
  • Specifična tehnika tretmana

Holistički pristup u tehnici tretmana omogućuje djelovanje na cjelokupnu motoriku a ne samo na pojedini mišić ili pojedini lokomotorni segment. Kroz holistički pristup gleda se cjelokupna aktivnost svih lokomotornih segmenata koji čine pokret bilo da su direktni izvršioci pokreta ili da indirektno omogućuju njegovo normalno izvođenje.

Holistički pristup uvijek zahtijeva u tretmanu poticanje pokreta i aktivnosti usmjerenih prema funkcionalnom cilju.

U Bobath-konceptu edukaciju se može promatrati na tri razine:

  • Eukacija pacijenta
  • Edukacija okoline
  • Edukacija terapeuta.

U Bobath-konceptu ne postoji program vježbi niti univerzalni pregled. Pregled daje terapeutu informaciju o mišićnom tonusu, reakcijama balansa, uspravljanja i automatske posturalne prilagodbe, pokretljivosti, asociranim reakcijama, funkcionalnim aktivnostima i kompenzacijama. Tretman je problemski orijentiran, a ciljevi su samim tim pretpostavljeni rješavanju problema.

U Bobath-konceptu važan je cjelodnevni tretman. Cilj je cjelodnevno poticanje koje se provodi kroz što samostalnije i normalnije aktivnosti u svim situacijama dnevnog života. Cjelodnevni tretman je također podređen rješavanju problema pa o tome ovisi izbor aktivnosti ili položaja. Ovakav tretman u velikoj mjeri uključuje obitelj u izvršavanju ciljeva tretmana kroz psihološku podršku, motiviranost, resocijalizaciju pa samim tim utječe i na kvalitetu života.

Specifičnost vještine Bobath-tehnike tretmana proizlazi iz posebnog odnosa terapeuta i pacijenta, između kojih konstantno postoji bio-feedback veza. Terapeut preko svog taktilnog i proprioceptivnog kontakta s pacijentom stalno prima informacije o njegovim motoričkim aktivnostima, istovremeno ih mijenja, prilagođava i stimulira nove normalne aktivnosti. Pacijent je dakle čitavo vrijeme tretmana izložen inhibitornim ili facilitirajućim stimulacijama na koje se mora odgovarajuće prilagoditi i reagirati.