Kompletna dekongestivna terapija
Kompletna dekongestivna fizikalna terapija je danas najprihvatljiviji vid tretiranja limfedema. Podrazumjeva edukaciju pacijenta, njegu kože, ručnu limfnu drenažu, kompresivno bandažiranje i specijalne vježbe za limfedem.
Terapija kao takva sa svim svojim segmentima mora se primjenjivati kompletno, da bi se postigao dobar rezultat. Pojedinačna primjena terapije npr. samo ručna drenaža ili primjena aparatne limfne drenaže daju nezadovoljavajuće i parcijalne rezultate.
Limfna drenaža je specijalna tehnika kojom se potpomaže rad limfnog sustava. Nježna je i specifična vrsta masaže. Predstavlja periodično lagano potiskivanje tkiva kojim se potiče protok limfe u cilju smanjivanja ili sprječavanja limfnog zastoja.
Kada se operativno odstrane limfni čvorovi pazuha, vraćanje iz tog područja u cirkulaciju nije moguće. MLD preusmjerava limfni tok okolnim putem oko blokiranog područja u više centralno smještene limfne žile koje se dreniraju u venski sustav.
Nakon ručne limfne drenaže kompresivno bandažiranje provodi se povijanjem spužvastim podlogama sa specijalnim elastičnim zavojima koji održavaju pritisak limfe u smjeru srca. Time se sprječava povrat limfe i poboljšava terapija limfedema. Bandažiranje doprinosi poboljšanju liječenja za oko 50% .
Za kompresijsko bandažiranje koriste se specijalni kratko elastični zavoji kako bi proizveli niski pritisak u fazi odmora te visoki radni pritisak. Zavoji manje elastičnosti zajedno s mišićnom aktivnošću pružaju jaku potporu limfnom sustavu. Ovi zavoji se nose u vrijeme odmaranja i za vrijeme vježbanja i stoga su idealni za učinkovitu eliminaciju suvišne tekućine. U toku intenzivne faze terapije kompresivni zavoji ostaju na ekstremitetu do sljedeće terapije, preko dana i noći kontinuirano. Bandaža je efikasnija od elastičnih rukava i češće se preporučuje.
Od velike važnosti je njega kože radi prevencije razvoja bakterija i gljivica. I mala povreda može biti mjesto ulaska mikroorganizama. Pravilnom njegom smanjujemo rizik od infekcije.
Svakodnevna kineziterapija je sastavni dio režima života pacijenta sa limfedemom. Cilj iste je poticanje venskog i limfnog toka. Vježbe povećavaju funkciju mišićno zglobne pumpe, povećavaju aktivnost limfnih žila, venozni i limfni povratak i resorpciju proteina.
Vježbe se uvijek izvode sa bandažiranim ekstremitetom ili obučenim kompresivnom rukavom. Provode se najmanje jednom dnevno po 30 min. Uključuju vježbe mobilnosti, vježbe snage i istezanja .
Vježbe se izvode bez opterećenja, polako i ritmički u kombinaciji s puno vježbi disanja jer duboko abdominalno disanje popravlja limfni protok.
U toku provođenja terapije pacijenta sa limfedemom obavezno se educira o svim postupcima kompletne dekongestivne fizioterapije i njihovoj važnosti.
Za popuste pogledaj uvjete plaćanja.