Trodimenzionalna terapija
Trodimenzionalna terapija stopala predstavlja noviji pristup u konzervativnoj terapiji različitih ortopedskih i neuroloških smetnji i deformiteta stopala. Terapija se prvenstveno temelji na neurofiziološkom razvoju motorike dojenčeta tj. urođenim globalnim obrascima pokreta dojenčeta , te na osnovnim zakonitostima manualne terapije.
Trodimenzionalna manualna terapija provodi se u četiri faze, a primjenjuje se devet terapijskih zahvata. Terapijski zahvati se provode u leđnom, potrbušnom i zadnja faza u bočnom položaju.Redoslijed terapijskih zahvata slijedi fiziološki razvoj motorike dojenčeta, što znači da se terapijom prvo rješava ograničenje pokreta u donjem nožnom zglobu i fleksorna kontraktura plante stopala, a tek potom slijedi rad na pokretima u gornjem nožnom zglobu.
Terapijom se postiže mobilnost zglobova, istezanje skraćene muskulature i veziva, a snaženje mišića se postiže samim spontanim pokretanjem dojenčeta prema globalnim obrascima.
Nakon terapije provodi se specifično bandažiranje stopala elastičnim zavojem s ciljem zadržavanja korigiranog položaja. Najčešće se koristi u liječenju eqinovarusa.